2019 03 24
Dievo dovanos ir Vytenis Andriukaitis

AndriukaitisIšgirdęs apie liberalų parengtą interpeliaciją, Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis patetiškai sušuko: “Interpeliacija yra Dievo dovana!” Per dvidešimt penkerius pažinties su juo metus gerai žinau, kad Vytenis Andriukaitis gali kalbėti 24 val per parą ir 7 dienas per savaitę nesustodamas ir apie viską. Todėl ir sako, kad kalbėti per interpeliaciją  iš Seimo tribūnos jam yra Dievo dovana.

Tačiau Dievo dovanas reikia mokėti naudoti saikingai. Andriukaitis gi sukiršino savo kalbomis visus su visais, sukėlė žmonėms nepamatuotus lūkesčius. Girdžiu, kad jau senjorai tikisi moderniausius dantis be eilių ir už dyka susidėti, gydytojai rajonų poliklinikose – didelių algų tuoj pat, tik netrukdykite Andriukaičiui.

Kad Andriukaitis negali būti jokiu ministru, man jau aišku labai seniai. Susidūriau su juo dar Sąjūdžio laikais, kai, išrinkta į Aukščiausiąją Tarybą – Atkuriamąjį Seimą, pasirinkau V. Andriukaičio vadovaujamą Sveikatos reikalų komisiją. Po dviejų mėnesių besikartojančių kalbų, sulaukiau žmonių priekaištų, kad sveikatos srityje nieko nevyksta, kad pirmininko Andriukaičio kalbos sunkiai suprantamos ir sudėtingos. Perdaviau jam visa tai ir gavau atgal: ” Ką Tu čia iš kaimo atvažiavusi supranti?!”

Perėjau dirbti į Savivaldybių reikalų komisiją, supratusi, kad reikia labai stiprių nervų pastoviai klausytis tuščiai besikartojančių Andriukaičio kalbų. Beje, per dvejus Aukščiausios Tarybos darbo metus, jam vadovaujant Seimo Sveikatos reikalų komisijai, taip ir nebuvo nieko konkretaus nei pradėta, nei padaryta.

Tačiau laikas interpeliacijai pasirinktas gal ir ne pats geriausias, nes daugeliui žmonių šis ministras atrodo kaip kovotojas su neteisybėmis. Visi mato, kad sveikatos apsaugos sistemoje yra daug taisytinų dalykų,  bet, jei  jo kalbos ir deklaruojami siekiai taptų realybe, o Lietuva grįžtų prie sovietinės sistemos, problemų būtų dar daugiau. Jo lenininis įkarštis prieš privačią mediciną patinka daliai žmonių, ypač vyresniųjų.  Tai suprantama – kai  parodai priešą, žmogui jau lengviau gyventi. Panašiai Rusijoje elgiasi Putinas, kuris rusų žmonėms nuolat rodo blogiečius kapitalistus iš Vakarų.

Visa bėda, kad Andriukaičio per kraštus besiliejanti energija kreipiama visai ne ta linkme. Tuo labiau, kad  nieko panašaus socialdemokratai nesakė ir prieš rinkimus. Štai citata iš šios partijos rinkimų programos:

“Užtikrinti vienodas sąlygas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, n e p r i k l a u s o m a i nuo jų nuosavybės formos”

Beje,  ilgiausiai  Sveikatos apsaugos ministerijai yra vadovavę ir dabartinę padėtį, kurią taip kritikuoja Andriukaitis, sudėliojo būtent socdemai. Daugiau nei 10 metų būtent jie buvo ministrais – Juozas Olekas, Gediminas Černiauskas, Antanas Vinkus.

Reikia pripažinti, kad, vadovaudami Sveikatos apsaugos ministerijai, mūsų partneriai XV vyriausybėje liberalcentristai jokių reformų iš esmės nedarė, nekeitė socialdemokratų nustatytų principų, tiesiog viskas plaukė pasroviui.

Turėdamas Dievo dovaną daug ir ilgai kalbėti,  Vytenis Andriukaitis visai nesugeba konstruktyviai dirbti. Jokių rimtų darbų kol kas tiesiog nėra. Štai per radiją girdžiu, kad imsis eilių mažinimo gydymo įstaigose. Puiku, tikrai problema. Bet kai žurnalistas paklausia, kaip tai darysite – nė vieno  konkretaus pasiūlymo neišgirdau.

Pasirašiau  po liberalų inicijuojama interpeliacija V. Andriukaičiui ir aš, nors gerai žinau, kokia žodžių lavina jis užpils visus iš Seimo tribūnos. Pasirašiau, nes, skirtingai nei jo kalbomis tikintys žmonės, puikiai žinau, kad bus tik kalbos.

Kaip baigsis interpeliacijos procedūra Seime, sunku pasakyti. Kol kas aštrokai pasisako koalicijos partneriai. Tačiau gali būti, kad į politiką kaip į verslą žiūrintys darbiečiai reikalaus iš socdemų kokių nors jiems reikalingų nuolaidų ir, jas gavę, lengvai užmirš, ką dabar kalba.

Šiandien suklusau, išgirdusi premjero A.Butkevičiaus atvėsusią nuomonę dėl koalicijos partnerių laikysenos. Jei partneriai padėtų opozicijai atstatydinti Andriukaitį, premjerui tai atrodytų tik (!) nekorektiška. Tik tiek. Koalicija dirbtų toliau ir be Andriukaičio? Įdomu.

Kartu ir visiškai akivaizdu, kad tokios silpnos Vyriausybės Lietuva dar nėra turėjusi. Dar akivaizdžiau, kad pati silpniausioji grandis šioje Vyriausybėje yra taip vadinami tikrieji socialdemokratai, kažkada įsilieję į LDDP. Juos – Butkevičių, Vėsaitę, Andriukaitį – vienija  bendras bruožas – savo asmeninės atsakomybės nesuvokimas ir ministro pareigų atsakomybės nesuvokimas. Jie yra amžini opozicionieriai ir šnekėtojai, bet dabar būtent jie yra valdžioje ir atsakingi, kad kažkas būtų padaryta. Jie šito niekaip nesuvokia, toliau šneka, nedaro sprendimų ir todėl neprisiima už juos atsakomybės.

O Lietuva labai neturi laiko.Print Friendly