2019 12 11
Teodoras Žukas. Indijos lyderis N.Modi – demokratijos vėliavnešys Azijoje

FullSizeRender (1)Pagal Global Democracy Ranking Indija yra vertinama, kaip vidutinė demokratija. Tačiau tarp progresuojančių demokratijų, Indija yra viena iš lyderiaujančių valstybių. Šiomis dienomis metus skaičiuojanti vyriausybė vykdo nuoseklią ir racionalią užsienio bei vidaus politiką, įgyvendina modernias reformas, o Indijos premjeras Narendra Modi teigia, jog demokratija – Indijos piliečių kraujyje.

Ant savaitraščio Times viršelio – Narendra Modi – išmintingu žvilgsniu, kuklia laikysena ir tradiciniu indišku rūbu pasidabinęs Indijos vadovas, savo šalį mato tarp pasaulio demokratijos lyderių. Gegužės 14-16 dienomis Indijos premjeras viešėjo Kinijoje, kur susitiko su Xi Jinpingu kalbėtis apie dvišalius ekonominius ir politinius santykius bei vis nesiliaujančius nesutarimus dėl Indijos-Kinijos pasienio teritorijų. Modi prieš kelis dešimtmečius keliavęs po šventas Kinijos piligrimų vietas, o vėliau aktyviai studijavęs spartų Kinijos ekonominį augimą, prieš rinkimus žadėjo „perkrauti“ Indijos-Kinijos santykius, nukreipti juos politinio ir teritorinio stabilumo bei ekonominio pragmatizmo keliu.

Modi jau spėjo pasižymėti, kaip uolus diplomatas – per vienuolika mėnesių valdžioje Modi viešėjo 16 valstybių. Kinija, kurioje ką tik viešėjo, tapo 17 aplankyta šalimi. Dar planuoja aplankyti Pietų Korėją bei Mongoliją – 19 valstybių per vienerius metus. Tai absoliutus visos Azijos diplomatijos rekordas.

Savo partiją centro dešinės kryptimi tapatinintis lyderis, pažadėjo sklandų bendravimą su elektoratu. Pagal sekėjų skaičių Twitter Modi nusileidžia tik Barackui Obamai, kuris, beje, buvo pirmasis JAV prezidentas atvykęs į Indijos Nepriklausomybės dienos minėjimą. Modi JAV-Indijos santykius apibūdina, kaip ,,natūralių sąjungininkų’’ bendradarbiavimą bei teigia, jog didžiausia pasaulio demokratija Indija, su 1,25 mlrd. gyventojų, kartu su pasaulio demokratijos panteonu – JAV, privalo tęsti savo misiją ir skleisti demokratiją pasaulyje.

Tarptautinėje žiniasklaidoje plačiai nuskambėjusi Indijos premjero mintis, jog reikia kalbėti ne apie tai, kuo Indija gali būti naudinga JAV, ar kuo JAV gali būti naudinga Indijai, tačiau kaip JAV ir Indija turėtų kartu stiprinti demokratines vertybes visame pasaulyje. Interviu Times žurnalui Modi, paklaustas, ar Indijai irgi tiktų kiniškas modelis, kur autoritarizmas puikiai sugyvena su sparčiu ekonominiu augimu, Indijos premjeras atsakė, jog jeigu Indijai galima būtų rinktis tarp demokratijos vienoje pusėje ir ekonominio klestėjimo, centralizuotos valdžios bei šlovės kitoje, Indija be jokių pasvarstymų pasirinktų demokratiją, kuri, pagal Modi, yra Indijos piliečių DNR.

Kaip ir tarptautinėje, taip ir vidaus politikoje, Indijos premjeras įgyvendina modernias reformas, pvz., kovoja su neraštingumu. Nors raštingumas Indijoje tarp 1991 m. ir 2011 m. paaugo nuo 52% iki 74%, tačiau Modi administracija sugalvojo kaip pasitelkiant Bolivudą dar labiau sumažinti neraštingumo skaičius Indijoje. Milijonai indų žiūri Bolivudo filmus bei klauso jo muzikos. Bolivudas yra tapęs Indijos identiteto dalimi. Modi vyriausybė sumanė per televiziją transliuojant filmus ar Bolivudo dainų klipus, kartu rodyti ir subtitrus, tiek transliacijų vaikams, tiek suaugusiems metu. Unicef jau patvirtino, jog tokia praktika pasiteisina – raštingumas Indijoje stabiliai auga.

Sabka saath, sabka vikas

„Kartu su visais, pažanga visiems“, rinkimų kampanijos šūkis, atnešęs pergalę Indijos premjerui. Tačiau tarptautinė bendruomenė dažnai pabrėžia prastą religijos laisvės padėtį Indijoje, kurioje apie 15% visų tikinčiųjų yra musulmonai. Diskriminuojami musulmonai, iššaukia ne tik vidinius konfliktus ar teroro aktus, tačiau kelia ir Pakistano nesantaiką su Indija Kašmyro regione. Modi yra užsispyręs pašalinti diskriminacijos eskalacijas, teigdamas, jog Indijoje yra viena šventa knyga – Indijos konstitucija, kurioje užfiksuota prigimtinė tikėjimo laisvės teisė.

Pasak Indijos premjero, visos religinės bendruomenės turi tokias pačias teises, o Indijos vyriausybės prerogatyva yra jas užtikrinti. Modi priduria, kad joks religinis teroras nebus toleruojamas. Konsoliduodamasis su musulmonais ir skelbdamas religinės laisvės žinutę, Modi į savo inauguracijos iškilmes kartu su Azijos valstybių lyderiais pakvietė ir Pakistano lyderius, šalies su kuria Indija dar 1999 m. atvirai konfliktavo, taip parodydamas, jog Indija nori „perkauti“ santykius ne tik su Kinija, tačiau ir su viso regiono kaimynais.

Ekonominės perspektyvos

Tarptautinis valiutos fondas Indiją įvardina, kaip „šviesią vietą, debesuotame globaliame horizonte“. Indija atrodo geriausiai tarp trijų šalių (kitos, pagal britų dienraštį The Telegraph – Brazilija ir Rusija), kurioms dar neseniai buvo piešiamos šviesios ekonominės perspektyvos.

Brazilijos padėtis jau komplikavosi dėl milijardinio valstybės kontroliuojamo naftos giganto PetroBras korupcijos skandalo, į kurį galimai įsivėlusi tiek Brazilijos prezidentė, tiek vyriausybė. Pastaraisiais mėnesiais Brazilijos gatvėmis marširuoja tūkstančiai žmonių, reikalaudami prezidentės Dilmos Rousseff apkaltos.

Rusijos karas prieš Ukrainą ir apskritai agresyvi Kremliaus politika kaimynių atžvilgiu, Vakarų sankcijos, kosminiu greičiu krentantis investicinis potencialas bei rublio kursas, bei prezidentas, kuriam pasišvaistymas ginklais bei grasinimais yra svarbiau už šalies ekonominę gerovę, jau nekalbant apie korupciją šalies viduje, savaime suprantama, stabdo ekonominį potencialą.

Su charizmatiškuoju ir visiems draugišku Ministru Pirmininku Narendra Modi, Indija turi savo šansą. Jo modernios reformos ir racionali diplomatija paskatino Tarptautinį valiutos fondą ir Pasaulio banką Indijai prognozuoti itin šviesią ekonominę ateitį. Modi teigia, jog visas pasaulis entuziastingai stebi Indijos perspektyvas.

Teodoras ŽukasPrint Friendly