Ką reiškia Trumpo nepopuliarumas?
Mažvydas Jastramskis
Donaldo Trumpo populiarumas tarp amerikiečių nuo jo inauguracijos reikšmingai sumažėjo. Tačiau tai yra tik dalis mozaikos. Jeigu pakartotume Trumpo dvikovą su Kamala Harris, labai tikėtina, kad jis vėl laimėtų.
Paskelbta: 2025-05-14
Nuotrauka
Mažvydas Jastramskis
YouTube
Spotify Icon
Spotify

Trumpo populiarumo smukimas yra akivaizdus. Tą rodo indeksas, išvedamas iš svarbiausių JAV apklausų. Remiantis Nate Silver duomenimis, metų pradžioje Trumpo darbui pritarė apie 51,6 proc. amerikiečių. Dabar pritaria apie 44,4 proc. Skirtumas tarp palankių ir neigiamų vertinimų nukrito nuo plius 7,2 iki minus 7,3 proc. punktų.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paragina tarp Rusijos ir Ukrainos skelbti besąlygiškas mėnesio trukmės paliaubas, kurias pažeidus būtų baudžiama sankcijomis. EPA-ELTA

Tiesa, pastarosiomis savaitėmis skaičiai stabilizavosi. Trumpo reitingas, atrodo, nebemažėja. Tai sutapo su pauze muitų tarifų karuose. Amerikiečiai neigiamai vertina Trumpo darbą su ekonomika ir infliacija.

Bet darbai imigracijos temoje yra vertinami žymiai geriau. Nors didelio pliuso nėra, bet nėra ir minuso. O pats populiariausias Trumpo vykdomasis įsakas iki šiol – bent jau tose apklausose, kurias mačiau – yra tik dėl dviejų lyčių, vyro ir moters, pripažinimo JAV vyriausybėje. Tam pritarė apie 63 proc. amerikiečių.

Visgi toks pozityvus sprendimo vertinimas yra išimtis. Minėdama šios administracijos šimto darbo dienų ribą, amerikiečių žiniasklaida akcentavo, kad Trumpas yra nepopuliariausias šiuolaikinis JAV prezidentas.

Trumpas yra nepopuliariausias šiuolaikinis JAV prezidentas.

Tačiau jis nebuvo labai gerai vertinamas ir anksčiau. Kaip tada sugebėjo laimėti du iš trijų pastarųjų JAV prezidento rinkimų? O ir tuose, kurių nelaimėjo, 2020 m., buvo gerokai arčiau sėkmės, nei prognozuota.

Čia naudinga sugrįžti į 2016 m. Beveik visos apklausos ir kiti metodai rodė kone neišvengiamą Hillary Clinton pergalę. Kai kurios rimtos žiniasklaidos priemonės kalbėjo apie 98 proc. tikimybę. Vienas prognozuotojas iš akademinio pasaulio pažadėjo Trumpo sėkmės atveju suvalgyti vabzdį. Jo garbei reikia pasakyti, kad pažadą tiesioginiame eteryje ištesėjo – nors vabzdys ir buvo gurmaniškai paruoštas svirplys.

Demokratų kandidatė į JAV prezidento postą Hillary Clinton. ELTA

Visi žinome, kaip baigėsi tie rinkimai. Po jų atliktos analizės parodė kelias priežastis, kodėl prognozių metodai taip suklydo. Pirma, nors Clinton per visą šalį ir gavo daugiau balsų, šią persvarą įgalino didžiulis laimėjimas vienoje valstijoje – Kalifornijoje. Imant visas likusias 49-valstijas, ten laimėjo Trumpas.

Antra, į priešrinkimines apklausas, ypač svarbiose svyruojančiose valstijose, santykinai mažiau pateko baltųjų rinkėjų be aukštojo mokslo diplomo – tai grupė, kuri palinko į Trumpo pusę. Clinton persvara tokiose valstijose kaip Mičiganas ir Viskonsinas buvo pervertinta. To užteko, kad nepamatyti Trumpo pergalės galimybės.

Trečia, rinkėjai, kurie nemėgo abiejų kandidatų – o Clinton irgi nebuvo itin populiari – kampanijos pabaigoje dažniau persimetė į Trumpo pusę.

Žiūrint retrospektyviai, tokias tendencijas, bent kaip rimtą teorinę galimybę, tikrai buvo galima pagauti. Kodėl tada JAV nuosaiki – o gal reiktų sakyti, demokratams palanki – žiniasklaida apie jas kalbėjo mažai ir choru prognozavo Clinton pergalę? Būtent todėl, kad ja buvo įtikėta masiškai. Jeigu manai, kad kitas variantas – tavo nekenčiamo politiko pergalė – nėra įmanomas, tai kitų scenarijų ir duomenų nesvarstysi.

Nes kiti irgi to nedaro.

Man atrodo, kad pastaruoju metu Trumpo nepopuliarumas vėl yra šiek tiek pervertintas. Apžvelgdamos šimtą jo dienų prezidento poste, eilė JAV žiniasklaidos priemonių – nuo CNN iki Business Insider – rašė apie buvusius Trumpo rinkėjus, kurie gailisi savo balso. Žinoma, didelėje Amerikoje tokių žmonių rasi.

Trumpo nepopuliarumas yra šiek tiek pervertintas.

Bet kaip teigia politikos apžvalgininkas Gabe Fleicher, jie sudaro mažą dalelę visuomenės. Jeigu žiūrėti ne į Trumpo populiarumą, bet kaip dabar vėl balsuotų jo ir Harris rinkėjai – apklausos rodo identišką rezultatą kaip 2024 metais. Už Trumpą vėl balsuotų virš 93 proc. jo rinkėjų. Harris atveju skaičius panašus.

Kažkodėl niekas nerašo apie savo balso už demokratus besigailinčius JAV rinkėjus.

Ar tai reiškia, kad apklausos apie sumažėjusį Trumpo populiarumą meluoja? Ne, bet populiarumas nėra lygu balsui.

Pirma, nors dalis rinkėjų skeptiškai vertina prezidento darbą ekonomikoje ir yra linkę į bedrą nepritarimą, tai nereiškia, kad jie už respublikonus nebebalsuotų – galimai užtektų to, kad jiems yra priimtina imigracijos politika.

Jei dabar vyktų JAV prezidento rinkimai – tikėtina, kad juos laimėtų respublikonas.

Antra, sumažėjęs Trumpo populiarumas nieko nepasako apie jo pagrindinių oponentų – demokratų reitingus. CNN užsakymu kovo mėnesį atlikta apklausa parodė, kad respublikonų partiją teigiamai vertino apie 36 proc. amerikiečių. Atrodo mažai, ar ne? Tačiau demokratus teigiamai vertino dar mažiau, apie 29 procentus.

Todėl nereikėtų apsigauti. Taip, Trumpas yra nepopuliarus. Taip, jo reitingas nuo inauguracijos sumažėjo.

Bet demokratai irgi neatrodo gerai. Todėl jei dabar vyktų JAV prezidento rinkimai – tikėtina, kad juos laimėtų respublikonas.