Priešas – liežuvis.
Remigijus Žemaitaitis
Remigijaus Žemaitaičio didžiausias priešas yra jo paties liežuvis. Ar jo liežuvis kartais atitrūksta nuo galvos, ar jis iš tiesų galvoja taip kaip kalba ir ko siekia politinė partija „Nemuno aušra“? Politiką kalbina žurnalistas Edmundas Jakilaitis.
Paskelbta: 2024-09-24
Nuotrauka
Remigijus Žemaitaitis. ELTA / Andrius Ufartas
YouTube
Spotify Icon
Spotify

Pradėsiu nuo garsiausio pastarojo meto atvejo. Ar jūs esate buitinis antisemitas? Ką turiu omenyje jūs naudojate tokias formuluotes kaip žydai, komunistai, daug kitų štampų, kurie yra nacių propagandos rezultatas. Atėję į Lietuvą 1941 m.  jie tą naudojo  ir tai yra giliai įsišakniję, nes tai pasiekė ausis. Jūs save apibūdintumėte kaip buitinį antisemitą?

Ne, tai ačiū Dievui. Net Arūnas Valinskas praėjusią savaitę mane išteisino ir aiškiai pasakė  duodamas interviu. Jis aiškiai pasakė, kad Žemaitaitis nėra joks antisemitas, čia tik sukurtas mitas apie jį ir bandoma padaryti, kad jis yra buitinis antisemitas, o iš tikrųjų ne. Tai aš manau, kad čia yra bandymas tyčia tą dalyką padaryti. Jeigu aš esu buitinis antisemitas, tai istorikas Rakutis turėtų būti tikras antisemitas, dėl ko jis buvo išmestas iš Atmintinų dienų komisijos, kai jis pasakė apie žydus. Aš nesu istorikas, o jis yra istorikas.

Bet jūs esate teisininkas, išsilavinęs žmogus, esate dirbęs netgi vieno iš teismų vadovų padėjėju savo karjeros pradžioje. Aš nenoriu čia cituoti tų jūsų pasisakymų, bet tai yra grynas antisemitizmas.

Tikrai šitaip nėra ir pats puikiai tą dalyką žinai. Galėtum papasakoti apie savo senelį, kur jis dirbo, kokias pareigas Kaune. Nes kai aš apie tavo senelį skaičiau informaciją ir apie jo bylas, tai ten yra iš tikrųjų įdomių dalykų.

Apie Joną Juodišių turite omenyje?

Taip, apie Joną Juodišių.

 Ir?
Žiūrint į tą laikotarpį ir žiūrint, kas buvo Kauno NKVD viršininkas ir kad NKVD viršininkas buvo Mykolas Zingeris, Emanuelio Zingerio tėvas. Tada tokiu atveju jūsų senelis kas toks yra? Irgi didžiausias blogis gal norite pasakyti?

Ne, mano senelis yra buvęs karininkas tarpukario Lietuvoje. Bet tikrai neturiu dėl ko čia teisintis. Dar kartą kartoju: Jūs esat baigęs Vilniaus universiteto Teisės fakultetą, esate teisės magistras. Tai ir arkliui aišku, kad dėl to, ką jūs rašėt, bus problemų. Tai jums atitrūko pirštai nuo smegenų? Ar jūs tikrai taip galvojate?

 Ne, aš taip negalvoju, gink Dieve.

Tai kodėl  parašėte?

 Aš galiu pacituoti, nereikia bijoti. Aš parašiau: „Dar vienas gyvulys be Putino atsirado — Netanjahu, kuris griauna mokyklas.“ Aš tą ir parašiau.

Ne, aš taip negalvoju, gink Dieve.

„Dabar aš suprantu kodėl,  rašo gerbiamas Seimo narys tuometinis, kad tokie pasisakymai apie „lipo kopėčiomis”, dabar aš suprantu „vienas barbaras gyvena“  ir t.t.  Šlykščiau nei mūsų Ministrė pirmininkė Šimonytė negalėjo pasakyti, ji būdama Izraelyje pasakė, kad santykiai su Izraeliu yra vertybė. Mūsų tauta niekada negali pamiršti tautos naikinimo, kuriuo užsiėmė ana tauta.“

O replika apie komunistuojančią ambasadorę atsirado tada, kai Izraelio ambasadorė pasakė, kad Žemaitaitis yra didžiausias blogis. Aš paėmiau labai paprastą dalyką. Čia yra teismų sprendimai, Konstitucija yra, kad niekas kitas negali kištis į mūsų vidaus politiką. Tai nuo kada ambasadoriai Vokietijos, Izraelio ar Anglijos gali kištis ir norėti, kas čia turi būti? Na ne, gerbiamoji, ir sakau: „Čia tau ne komunizmas ir tu nenurodinėsi. Lietuvoje aš esu Seimo narys, o tu esi čia deleguota atstovė Lietuvoje. Tu man nenurodinėk, kaip man gyventi, aš nenurodinėsiu kaip tau gyventi.“

Antisemitiniai pasisakymai Remigijui Žemaitaičiui kainavo Seimo mandatą. ELTA / Orestas Gurevičius

Žodžiu, Jums neatrodo, kad Jūs padarėte netinkamai? Jus nubaudė nekaltą. Jūsų pirštai parašė tai, ką galvoja jūsų smegenys ir jūs manote, kad čia antisemitizmo nėra, o Konstitucinis Teismas padarė nesąmonę?

Ką dabar darysi? Ir nubaudė. Na ir nieko.Pakalbėkime apie rinkimus, apie jūsų įsipareigojimus Lietuvai, apie tai, ką jūs žadate. Kodėl tiek mažai turinio?

Todėl, kad nereikia, nes kai baigiasi Seimo rinkimai VRK per dvi savaites patvirtina rezultatus ir tada formuojama valdančioji dauguma. Ir tada yra Vyriausybės programa. Vyriausybės programą tvirtina Seimas. Jūs man parodykite, kiek partijų savo programų paėmė ir įgyvendino? Nė viena. Aš esu sveiko proto žmogus vis dėlto.

 Sakote, net neverta kaip Laisvės partija parašė 140 puslapių?

Ta Laisvės partiją tai išvis. Prisirašo, kad per 100 dienų įteisins partnerystės įstatymą, nors patys puikiai žino, kad artimiausias posėdis bus kitų metų kovo mėnesį. Nes Seimas iki gruodžio 21 d. nagrinėja pagrindinį biudžetą, jį lydinčius aktus. Jokių kitų įstatymų nėra. Sausį ir vasarį iki kovo 10 – tos plenariniai posėdžiai nevyksta. Tai reiškia, kad tik kitų metų kovo mėnesį, jeigu įtraukus į pavasario darbų programą, galima turėti pateikimą. Svarstymą geriausiu atveju turėsi birželį, priėmimą — kitų metų rugsėjį-spalį. Tai kam tyčiotis?

Aš jau pradedu suprasti, kaip veikia Jūsų viešas kalbėjimas. Jūs išgirstate žodį ir iš karto paleidžiate tam tikrą kiekį nuo viršutinės lentynos ką apie tai žinote. Išgirdote apie Laisvės partija, kalbėjome apie programą. Jūs iškart paleidžiat srautą. Galime taip pažaisti. Šimonytė?

Šimonytė lygiai taip pat, uždeda tą skėtį ir sako: „Aš apginsiu jus visus“. Tai dabar jūs man pasakykit, kurioj vietoj ji apgina? Ar ji apgina tradicinę šeimą? Ne. Ar ji apgina šiandieną jaunus žmones? Ne. Tai šiandien ką Šimonytė apgina su savo skėčiu? Apgina tik savo konkretų rinkėją,  jų turi tik 188 tūkstančius, daugiau ne,  tą parodė prezidento rinkimų kampanija.

 Gerai. Skvernelis?

Skvernelis labai protingai eina iš Vyriausybės pozicijos, jis kalba, ką Vyriausybė galėtų pakeisti. Saulius savo programoje aiškina, kad jeigu bus valdančioji koalicija, jeigu bus Vyriausybės sprendimas ir jeigu bus finansavimas, jisai padarys. Pas socdemus daug matosi individualaus programinio žaidimo, pavyzdžiui,  Syso progresiniai mokesčiai. Gi puikiai žino, kad niekas nebalsuos už tas nesąmones, nes Lietuvoje ir taip jau yra progresiniai mokesčiai. Dabar viena iš jų sako, kad yra už partnerystę, nors programoj nėra. Vyksta debatai ir pusė socdemų pasisako už partnerystę, pusė yra prieš.  

Gi puikiai žino, kad niekas nebalsuos už tas nesąmones.

Karbauskis?

Karbauskio yra dvi programos: Igno Vėgėlės ir valstiečių. Suprantu, kad Ignas Vėgėlė kurs naują frakciją, nes jis pristato savo programą, savo žmones, kas bus jo komandai. O maždaug Ramūnas čia kaip Romanovas bando vadovauti „Žalgirio“ klubui, bet nelabai pasiseka.

O Blinkevičiūtė?

Socdemai yra išvis iš fantastikos srities sudėlioti dalykai. Norint įgyvendinti jų norus 3,7 mlrd. Eurų  bus biudžete poreikis. Aš suskaičiavau. Tai iš kur jūs paimsite pinigų? Arba rašo: „Mūsų siekis pasiekti, kad pensija būtų 1500 eurų“. Kad 1500 eurų pensija, tai reikia 7 proc. didinti PVM, nes dalį iš biudžeto mes kompensuojame pensijų, 7 proc. reikia Sodrai. Tai ką tai reiškia? Tai reiškia, kad  mes minimalią dar plius mėnesinę algą turime didinti iki 2400. Tai kokią infliaciją jūs įsivaizduojate? Arba žmogus rašo: „Kiekvienam pensininkui duosiu po 100 eurų arba pensininkas pateks pas gydytoją be eilės.“ Na tai aš paėmiau PSD rezervą, susidėliojau, kokią PSD įmoka turi mokėti, tai šiandien PSD turime didinti 3 proc.

Kas dar liko? Čmilytė.

Čmilytė yra konservatorių-liberalų-laisvės partijos mišinys. Aš nežinau, ar jie vienas nuo kito nukopijavo, bet panašu, kad bandė Viktorija iš savo Seimo pirmininkės pozicijos tą dalyką padaryti.

„Didieji TV3 debatai“ Seimo rūmų Didžiajame kieme. ELTA / Orestas Gurevičius
Rinkimų debatuose Remigijaus Žemaitaičio pasisakymai dažnai priminė minčių srautą, o ne tikrus faktus. ELTA / Orestas Gurevičius

Eikime prie Jūsų programos ir čia norėčiau kai ką pacituoti. Tai yra ne programa, tai yra įpareigojimai Lietuvai, jūs tą pavadinote partijos „Nemuno aušra” programinės nuostatos Seimo rinkimams“.  Jeigu tai būtų parašyta 12 šriftu ir ne lyg eilėraštis  o normaliai, tai į du puslapius tilptų visas turinys. Cituoju: „Matydami, kaip liberalai ir konservatyvizmą paniekinę konservatoriai išsižada net to, kas šimtmečiais augino Lietuvą, jos tradicijų, vertybių ir žmonių, o Seimo opozicija save ir Lietuvą parduoda už kiek sotesnį duonos kąsnį, susibūrėme į aušrininkų sąjūdį. Taip gimė „Nemuno aušra.“ Taip jūs rašote ir jūs save, Remigijų Žemaitaitį, lyginat su Jonu Basanavičiumi?

Ne, aš nelyginu. Jūs žinote,  kad buvau Seimo narys ir buvo Kęstutis, kur mes inicijavome penktą regioną. Prieš tai buvo Dzūkija, Aukštaitija, Suvalkija, Žemaitija. Kadangi aš esu iš Mažosios Lietuvos, tai mes padarėme Mažosios Lietuvos regioną, įstatymu užregisatravom.

Eikime prie konkretesnių dalykų. Konkretybių jūsų programoje labai mažai, daugiausia kažkokios kryptys. Bet yra ir konkrečių dalykų. Cituoju: „Delistinguosime „Ignitis” akcijas, sudarydami galimybę jas išpirkti valstybei.“ Papasakokit, kaip tai atrodys? Jūsų įsivaizdavimu.

2019 metais, kai „Ignitis” buvo 25 procentai parduoti, mes už tai iš valstybės gavome 470 milijonų.

„Nemuno aušros“ rinkiminėje programoje buvo siūloma delistinguoti „Ignitis akcijas“. ELTA / Dainius Labutis

Ne, valstybinė įmonė gavo iš visuomenės, iš investuotojų.

Beveik pusę milijardo. Tuo metu „Igničio“ skola buvo apie milijardą. Tai skola bankams, įsipareigojimams ir pan. Kaip buvo parduodamos akcijos arba kaip galima įsigyti akcijas? Aš tada uždaviau klausimą Seime:  koks tikslas yra? Atsakyta, kad tikslas įeiti į pasaulio rinką, kad skolinimą gautume, kad patrauklumo įmonė gautų ir t.t.

 Įmonė įgyja apyvartinių lėšų, gali vykdyti didelius projektus.
Ir aš paimu, patikrinu 2020- 2023 metų ataskaitas. Aš 2023 metais gaunu, kad įmonė viso labo turi skolų tik už milijardą ir 311 tūkstančių. Tai reiškia mes per visą tą laikotarpį pasiskolinome tik 300 milijonų, kad įgyvendintumėme projektus, nors pardavėm už 450. Dabar žiūrėkite pelną. 106 milijonai buvo pelnas 2019-tais metais, 2023 metais jos pelnas yra 286 milijonai. Galite man paaiškinti, jeigu skolinimas padidėjo 30 procentų, o pelningumas padidėjo 2,8 procento. Neįdomu?

Kaip tai susiję? Tai yra nebūtinai susiję.

Gerai, galim kitą variantą daryti: keičiam nepriklausomą valdybą, valdybos sudėtį pakeičiame ir nustatome, kad 30 proc. dividendų išmokėjimas nebūtų sietinas. Ką tai reiškia? Kai valdyba patvirtino, kad 30 metų kiekvienais metais didėja dividendų išsimokėjimas, automatiškai tarifas didėja.

Toks buvo įsipareigojimas. Dabar apie delistingavimą. Jei aš suklysiu, jūs mane pataisykit. Jūs sakote: „Mes, t.y valstybė, dabar, gerbiami ponai ir ponios investuotojai, iš jūsų nuperkame akcijas atgal rinkos kaina.“ Jos buvo 22,5 dabar 19 eurų maždaug akcijų kaina.  Jūs pats esate teisininkas, žinote tokį dalyką kaip teisėti lūkesčiai, ilgalaikė investicija, dar reikėtų ekspertų išvadų apie vertę. Ir žiūrėkit, kad nesigautų kokia 30 eurų už vieną akciją. Tiek reikėtų sumokėti tiems žmonėms. Ir jūs sumokėtumėt?

Taip, mūsų skaičiavimais  tai apsimoka.

750 milijonų mokesčių mokėtojų pinigų tam, kad iš esmės valstybinė įmonė taptų dar labiau valstybinė?

Kodėl ji valstybinė, ji ir buvo valstybinė.

Per 70 proc. akcijų dabar kontroliuoja valstybė. Ir jūs norite išleisti 750 milijonų žmonių pinigų ?

Nereikės tiek. Dar kartą aš jums sakau, kad nereikės.

Na, bet kuriuo atveju — jeigu pirksite, jūs pats žinote, kad žmonės turi teisėtų lūkesčių ir visa kita.

O galit man paaiškinti, kaip čia nutiko, kai Dalia Grybauskaitė 2009 metais tapo prezidente ir Ingridą Šimonytę paskyrė finansų ministre. Ir skirstomuosius tinklus išpirko kas?

Pone Žemaitaiti, susiekite, nes kalbate ne į temą.

Čia yra labai susieta. Kas leido privatininkui išsimokėti dividendus ir stebuklingu būdu, gruodžio 17 ar 14 d., Kubiliaus Vyriausybė išpirko sėkmingai skirstomuosius tinklus? Kodėl jūs tada tokio klausimo nekėlėte nei Daliai Grybauskaitei, nei Kubiliui?

Pone Žemaitaiti, aš visiems keliu visokius klausimus. Jūs norite, kad 750 milijonų būtų išmokėta?

Atsipirks per 7 metus.

Kaip atsipirks?

Todėl, kad pelningumas yra. Buvo 106, dabar 286 milijonai. Jeigu sumažinam, kad  kad 30 proc., neišsimokame dividendų ir nesiekiame pelningumo, siekiame 20 proc., tai reiškia, kad  mes kiekvienus metus gausime 100 milijonų. Ir mes per 7 metus atperkame. Man duokit biznį, šitą įmonę, aš ją iškart susitvarkau.

 Tai ji ir taip sutvarkyta.
 Ką reiškia sutvarkyta? Jūs juokaujate?

Man duokit biznį, šitą įmonę, aš ją iškart susitvarkau.

Pasakysiu paprastai, gal ne visi supranta. Ką reiškia, kai įmonė į savo, pavadinkime taip, sąskaitą, į savo apyvartines lėšas gauna papildomą 500 milijonų, ką ji gavo valdant Sauliaus Skvernelio Vyriausybei? Ji gauna 500 milijonų. Vadinasi, jos investicinė galia yra apie 2 milijardus, nes ji gali pasiskolinti apie 70-75 procentus nuo turimų lėšų. Tai, kad įmonė gali įgyvendinti didelės apimties projektus yra gerai ar negerai?

Tai palaukite, ji būdama ir valstybinė įmonė gali tai įgyvendinti.

Nes jeigu aš būčiau Rusijos vyriausybės atstovas, man nepatiktų, kad Lietuvoje yra energetikos kompanija, kuri gali vystyti energetikos projektus, kurių vertė gali siekti porą milijardų eurų.

 Aš matau, kad neturi informacijos. Tu pasitikrink, kur Seimas nubalsavo, kad „Ignitis“ galės rinktis vieną tiekėją jūroje. Kad suvoktum, kas tai yra jūroje vėjo jėgaines—mes įsipareigojame 800 milijonų 15 metų kompensuoti. Apie ką tu šneki? Vartotojas kompensuos.

Remigijus Žemaitaitis dažniausiai „prisikalba“ socialiniuose tinkluose. ELTA / Andrius Ufartas

Bet vartotojas sako: „Mes atsikabiname kitais metais nuo BRELL žiedo, iš Rusijos energijos neperkame. Patys pasigaminame, taip pat ir iš vėjo.“ Tai čia gerai ar blogai, aš nelabai suprantu?

Aš turiu vertinti, nes jeigu atsitinka taip, kad Putinas susitaiko su Scholzu. Įsivaizduokim, kad tai įvyksta kitais metais. Hipotetiškai taip gali būti ar negali? Susitaiko, sumuša rankomis. Kas atsitinka toliau? Vokietija kūrena dujas, o kur mes dedame perteklių?

Jūs gal norėtumėte, kad taip įvyktų? Kad visi vėl pradėtų vartoti tuos intraveninius, labai rusiškus dujinius vamzdžius?

Aš kalbu hipotetiškai.

Jeigu viskas gerai, taip neturėtų atsitikti.  Bet grįžkim prie „Igničio”. Jūs norite 750 milijonų ar 600 milijonų mokesčių mokėtojų pinigų sumokėti „Igničio“ privatiems akcininkams, užuot investavus pinigus į tai, ką jūs rašote savo programoje. Jūs žadate mokyklų neuždarinėti 4 metus, stabdyti ligoninių tinklo optimizavimą ir t.t. Ar mūsų tėvynėje nėra kur daugiau panaudoti 750 mln. eurų?

Manau, baikime šią temą šitoje vietoje. Aš pasakysiu, kad  apsimoka, nes po 7 metų ji neš naudą ir mes išsipirksim.

Gerai, dėkime tašką. Paaiškinkite man, ką reiškia jūsų pažadas inicijuoti  civilinio turto konfiskavimą. Kas tai yra?  Kaip po „Auroros” šūvio jūreiviai ir valstiečiai atims turtingųjų turtą?

Ne, čia yra klausimas dėl neteisėto praturtėjimo pagal Konstitucinio Teismo sprendimą, kol buvo išaiškinta Karaliaus sūnaus byloje.

To Karaliaus kontrabandininko?

Taip. Konstitucinis Teismas pasakė, kad nėra aiškiai, detaliai įstatymo leidėjas sureguliavęs civilinio turto konfiskavimo, todėl reikia priimti papildomai įstatymą. Tai čia Agnės Širinskienės dalykas, nes ji buvo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė ir iš dalies tas įstatymas turi būti tobulintinas.

Tai kam jūs susiejot? Aš nelabai supratau. Jūs dabar kalbat apie kontrabandą, o programoje teigiate: „Inicijuosime civilinio turto konfiskavimo įstatymo pataisas, kurios užtikrintų asmeninę politikų atsakomybę.“ Todėl ir klausiu, susiekite tuos du dalykus.

Pavyzdžiui, dabar Gabrielius Landsbergis įtariamas, kad neteisėtai praturtėjo.

Kur jau neteisėtai Gabrielius Landsbergis praturtėjo? Tai aišku, kad teisėtai. Sėkmingiausia privati mokykla Lietuvoje.

Ko nepateikia Gabrielius Landsbergis Seimui?

Ko nepateikia?

Kokio dokumento nepateikė dėl to, kad kyla neteisėto praturtėjimo galimybė?

Nežinau, gal kokios turto pajamų deklaracijos, jeigu jo kas nors prašė. Bet manau, visiškai aišku, jo žmona yra viena sėkmingiausių moterų verslininkių Lietuvoje.

Koks skirtumas sėkminga ar nesėkminga, visi čia sėkmingi gali būti. Paprasčiausias dalykas: jeigu jis sako, kad įsigijo teisėtai, tvarkingai, jis turi pateikti išrašą, kiek jis Graikijos municipalitetui sumokėjo mokesčių. Ir viskas.  Kodėl jis to nepateikia aš niekaip nesuprantu. Tada kyla abejonės dėl neteisėto praturtėjimo.

Jūs norit iš Landsbergio atimti vilą? Jūsų tikslas, kad Landsbergis neturėtų Graikijoje vilos? Inicijuosite civilinio turto konfiskavimo įstatymo pataisas, kurios galios Landsbergiui ir atimsite iš jo vilą? Jūs nepaaiškinote.

Tai aš ir paaiškinu, kad baudžiamosiose bylose yra turto areštas, konfiskavimas. Civilinėse bylose šiandien tas institutas nelabai veikia, todėl reikia priimti papildomą įstatymą. Tą ir STT konstatavo, ir teismai konstatavo. Tai mes norime šiek tiek išplėsti civilinio turto konfiskavimą. Tai yra kai žmogus per civilinius komercinius santykius įgijo turto, kurio negali pagrįsti.

Kita tema, kuri taip pat man atrodo svarbi, ką radau šitoje tikrai nelabai konkrečioje programoje ar tiksluose. Pradėsiu nuo pradžių: žmonės Nepriklausomybės aušroje buvo pakviesti deklaruoti savo ryšį su sovietinėmis represinėmis struktūromis, tarp jų KGB, NKVD ir t.t. Buvo priimtas specialus įstatymas ir tie, kurie slapta bendradarbiavo su KGB sovietiniu metu, jie prisidavė mūsų valstybei. Valstybės saugumo departamentas informacija apie juos turi, jų bylas turi. Ir informacija apie tuos žmones yra valstybės paslaptis.

Kiek metų?

Jei neklystu, 100 metų.

Ne, va čia ir papuolėte.  Buvo iki 2030-tų metų. O žinote, kas pakeitė įstatymą ir 75 metams pratęsė? Sauliaus Skvernelio Vyriausybė. 2019 metasi atnešė į Seimą ir pratęsė 75 metams.

Logiška, galbūt tie žmonės dar gyvi arba jų vaikai gyvi ir niekas nenori tam tikrų santykių. Valstybė apie žmones žino ir  nėr čia ko. O jūs sakote, kad išviešinsite  visų asmenų, bendravusių su KGB, sąrašą.   Mes juk kalbam apie žmones, kurie patikėjo Lietuvos valstybe. Atėjo patys, prisidavė, ir mes jiems pasakome: „Ne, Lietuvos valstybė apsigalvojo.“

Taip, nes šiandien ar aš galiu garantuoti, kad teisėsaugos institucijose ar kažkur kitur nesėdi žmogus, kuris yra tampomas arba šantažuojamas?  Žinot, tai yra labai įdomus dalykas. Tarnybas  arba žmonės, kurie valdo informaciją, galima šantažuoti. Na, pavyzdžiui, kokia fotonuotrauka, kai vyras su vyru santykiauja koks nors žymus politikas, kažkoks žymus politikas pirtelėje. Aš manau, kad KGB bylos turi būti atviros, prieinamos visuomenei ir jas turime šiandien žinoti.

Tarnybas  arba žmonės, kurie valdo informaciją, galima šantažuoti.


Tiktai viena problema, kad valstybė jau yra pažadėjusi tiems žmonėms, davusi įsipareigojimą.

Buvo įspareigojusi iki 2030 metų, paskui pratęsė. Praeis dar 50 metų ir vėl sakys, gal dar labiau pratęsiam, nes dabar anūko anūkui labai skaudu yra.

Tai dar 2030 metai dar neatėjo, o jūs jau skubate?

Aš skubu, ir aš manau, kad tai yra privaloma ir tai turi būti išviešinta.

Kitas jūsų tikslas įkurti valstybinį banką „Vytis“?

Pirmiausia yra mintis padaryti mokėjimo platformą, tokią  kaip „Foxpay”, „Paypal“ , kad mokesčiai, baudos eitų per valstybinę sistemą. Po metų, jeigu matome, kad visa tai yra gerai, norėtume,  kad šitą sistemos administravimą turėtų Vilniaus universiteto  Ekonomikos fakultetas ir Kauno technologijos universitetas.

Universitetai būtų atsakingi už valstybinį banką?

 Už programos sukūrimą, jos administravimą. Tai natūralus dalykas  kai pavedi kažkam atlikti darbus.

O gal jūs galit pasakyt, kokia patirtis yra Ekonomikos fakulteto  kuriant pinigų administravimo programą?

Tai pamėginkime padaryti. O kodėl sukurti „Foxpay” galėjo kažkas ten Vokietijos viešnamyje dirbantis,  o mūsų negali?

Ar reikia daryti tai, ko nereikia?

 Reikia vienareikšmiškai daryti. 

Tai jūs valstybinį banką „Vytis” kol kas matot kaip programėlę  telefone?

Kaip mokėjimų platformą pirmus metus. Po to mes galim apjungti su Lietuvos paštu šitą sistemą.

Ką veiktų tas bankas iš esmės?

Jokių paskolų. Tai yra valstybės viešųjų pinigų bankas: mokytojų atlyginimai, pensininkai, neįgalieji ir pan. Tai vat apie tokį dalyką Lietuvos pašto pagrindu 2027-28 metais galėtume galvoti.

Yra toks principas, kad valstybės politikai įsipareigoja savo veikloje vadovautis ekonominio pagrįstumo kriterijais, jūs, kaip teisininkas, turėtumėt tai žinoti, o ne tiesiog taškyti.

Tai čia ekonominis pagrįstumas yra. Matau, kiek „Foxpay“ uždirba pinigų, kiek „Paypal”, kiek kitos platformas uždirba pinigų.

Ir Jūs norėtumėte?

Galvoju, neblogai chebra varo, prisikuria vienaragių.

Bet tai privatūs dalykai.

O valstybė negali šiandieną irgi tuo pačiu tą pačią platformą turėti? Tai tegu konkuruoja su privačiu.

Galvoju, neblogai chebra varo, prisikuria vienaragių.

Tai įkurtumėte banką „Vytis“, kuris turėtų filialus visoje Lietuvoje, teiktų jiems mokėjimo paslaugas?

Pačioje pradžioje 2 metus jokių filialų, jokių atstovybių. Ir jeigu matome, kad ta platforma plečiasi, veiklos poreikiai didėja, aptarnavimas didėja, apyvarta didėja, mes tada jau tada galime šnekėti, kad Lietuvos pašto pagrindu galėtų būti. Bet tik po 2 metų.

Tai kas į „Vytį” neš pinigus ir kam „Vytis” duos pinigus?

Po dviejų metų mes pažiūrėsime, kaip veikia mokėjimų platforma, kiek mes turime paslaugų sektorių. Mes jau tik tada galėsim pažiūrėt, ar mes plečiame savo veiklą, tarkime, jaunoms šeimoms, pirmo būsto įsigijimui. Jau tik tada gali šnekėti  Lietuvos pašto pagrindu. Tiktai tada. Dabar jokių indėlių, jokių palūkanų, jokių kreditų, jokių lizingų, nieko.

Šį tą išsiaiškinom. Ačiū už pokalbį.


kitos politikos naujienos