Trumpo smūgis – ir jo bičiuliams Europoje.
Mažvydas Jastramskis
Europos kraštutinė dešinė sveikino Donaldo Trumpo antrą kadenciją. Pirmi JAV administracijos darbai ir žodžiai gerai atitiko jų ideologiją – atrodė, kad Trumpas suteiks impulsą didinti įtaką savo valstybių viduje.
Paskelbta: 2025-04-04
Nuotrauka
Mažvydas Jastramskis
YouTube
Spotify Icon
Spotify

Šiuolaikiniams radikalams būdingas rimtų politinių problemų, nacionalizmo „ant steroidų“ ir populizmo mišinys. Jis apima kovą prieš imigrantus, polinkį į autoritarines praktikas ir protekcionizmą, panieką liberaliai demokratijai ir Europos sąjungai. Visos šios idėjos su trenksmu grįžo į JAV ir tarptautinę sistemą kartu su Trumpo administracija. O prezidento vykdomieji įsakai jas ėmė versti į praktiką.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas skelbia pasirašantis įsakymą, nustatantį atsakomuosius muitus pasaulio šalims. EPA-ELTA

Kraštutinei dešinei buvo svarbi Trumpo ir jo šalininkų moralinė parama. Elonas Muskas atvirai ragino vokiečius balsuoti už „Alternatyvą Vokietijai“. Viceprezidentas J. D. Vance‘as barė Europos lyderius teigdamas, kad žemyne mažėja žodžio laisvės, o radikalesnės partijos nėra kviečiamos prie politinio stalo. Šioms turėjo itin patikti tai, kad jo kalboje migracija tapo Europai didesne grėsme, nei Rusija.

Būtent kraštutinė dešinė yra draugiškiausia Rusijai politinė grupė Europoje. Yra skirtumų, tačiau bendras polinkis aiškus.

Kraštutinė dešinė yra draugiškiausia Rusijai politinė grupė Europoje.

Žodžiai politikoje svarbūs, tačiau buvo ir radikalams tiesiogiai palankių sprendimų. Trumpo administracija į šipulius sukapojo JAV užsienio pagalbos programas. Žmogaus teisių organizacijos gaudavo tik nedidelę jų dalį – bet praradimai, ypač Vidurio ir Rytų Europoje, reiškė rimtą smūgį jų veiklai.

Ir kartu atlaisvėjusias rankas tiems, kurie minta iš sąmokslo teorijų skleidimo ir demokratijos kritikos.

Kaip rašo „Foreign Affairs“, Trumpo pergalė iš pirmo žvilgsnio palengvino reikalus tiems Europos politikams, kurie flirtuoja su kraštutine dešine ir turi tokių partnerių koalicijoje. Visų pirma, Italijos ministrei pirmininkei Giorgia‘i Meloni.

Italijos premjerė Giorgia Meloni teigia, kad „vaikiška“ ir „paviršutiniška“ manyti, jog valdant Donaldui Trumpui Italija turi rinktis tarp Europos Sąjungos ir JAV. EPA-ELTA

 Jeigu Italijos vidaus politikoje būta spaudimo teismams ir žiniasklaidai, ES lygmeniu Meloni vyriausybė iki šiol didelių bangų nekėlė – skirtingai nei Rusijos draugas Viktoras Orbanas. Bet su Trumpo sugrįžimu situacija ėmė keistis. Štai Meloni pagyrė J. D. Vance‘o kalbą. Įsiteikinėjo JAV konservatorių suvažiavimui, peikdama globalistų elitą ir „woke“ ideologiją. Pradėjo atsitraukinėti nuo Ukrainos temos. Kritikavo „Pasiryžusių koalicijos“ idėją ir atmetė galimybę į Ukrainą siųsti italų taikdarius.

Visgi tai, kad bendrystė su Trumpo administracijos idėjomis duos dividendų, kol kas atrodo kaip naivi idėja. Ir ne tik tam tikram mūsų valstybės koalicijos partneriui, kuris elektroniniais laiškais bendrauja su nematomais draugais DOGE .

Tai, kad bendrystė su Trumpo idėjomis duos dividendų, atrodo kaip naivi idėja.

Trumpo išsilaisvinimo diena, kai jis paskelbė eilę naujų JAV muitų pasauliui, neturėjo išimčių jokiems bičiuliams – 20 proc. tarifą gauna visi ES, nepriklausomai nuo to, ar leftistų vyriausybė, ar įsileidžianti „teisingus“ žmones.  

Nacionalistams ir protekcionizmo šalininkams, nekenčiantiems liberalios tarptautinės sistemos, visada iškils tokia problemėlė. Paviršiuje jie gali karštai draugautis ir palaikyti vieną kitą „šventoje“ kovoje su vidaus priešais ir imigrantais. Bet ta pati ideologija efektyviai užkerta kelią jų pačių tarptautiniam bendradarbiavimui.

Varnas varnui akies nekerta, bet nacionalistas kitos valstybės nacionalistui – be didesnių sąžinės priekaištų.

Trumpas labai aiškiai sakė nuo pat pradžių – America First. Amerika yra prioritetas. Aišku, čia atskiras klausimas, kaip tie patys muitai palies Ameriką. Ekonomistai teigia, kad neigiamai. Neturiu priežasčių tuo abejoti. Bet svarbu ir tai, kad Trumpas išsilaisvinimo dienoje ES šalių pagal jokias draugystes nerūšiavo.

Romoje „Tesla“ automobilių prekybos centre kilo gaisras, apgadinęs 17 elektromobilių. EPA-ELTA

Italija yra trečia pagal dydį ES ekonomika. Be to, už trečdalį ES tarpusavio prekybos su JAV pertekliaus yra „atsakinga“ būtent Italija. Tai reiškia, kad muitai Trumpo bičiulės Meloni šaliai gali atsiliepti neproporcingai skaudžiai.

Kita vertus – gal tai nuves prie teigiamų poslinkių. Matydami, kokias pasekmes gali turėti nacionalizmas „ant steroidų“, Europos politikai ir rinkėjai bus skatinami ieškoti kitokių atsakymų. Ir vienytis.